تبلیغات
_-_-_ وبلاگ رسمی روستای چوبه _-_-_

اسلایدر

پشتیبانی

 • کد نمایش افراد آنلاین
 • کد نمایش افراد آنلاین
 • /////اخبار-مطالب-عکس جدید در این وبلاگ///// صفحه اول آرشیو مطالب پست الكترونیك تماس با مسجد
   
  اسلایدر عکس ها
  لوگوی وبلاگ
  لوگوی همسنگران
  طراح قالب
  معببر سایبری فندرسک
  وبلاگ رسمی روستای چوبه_-_-_-_-_اخبار روستای چوبه_-_-_-_-_آدرس:استان گیلان/شهرستان صومعه سرا/میدان ولیعصر(عج) /بلوار شهدا/روستای چوبه

  این وصیّتى است از حسن بن على بن ابى طالب علیهماالسّلام به سوى برادر خود حسین بن على علیه السّلام . وصیّت مى كنم كه گواهى مى دهم به وحدانیّت خدا كه در خداوندى شریك ندارد و اوست سزاوار پرستیدن ودر معبودیت شریك ندارد و در پادشاهى كسى شریك او نیست و محتاج به معین و یاورى نیست و همه چیز را او خلق كرده است و هر چیز را او تقدیر كرده و او سزاوارترین معبودین است به عبادت و سزاوارترین محمودین است به حمد و ثنا هر كه اطاعت كند او را رستگار مى گردد و هركه معصیت و نافرمانى كند او را گمراه مى شود و هر كه توبه كند به سوى او هدایت مى یابد، پس وصیّت و سفارش مى كنم ترا اى حسین در حق آنها كه بعد از خود مى گذارم از اهل خود و فرزندان خود و اهل بیت تو، كه درگذرى از گناهكاران ایشان و قبول كنى احسان نیكوكاران ایشان را و خَلَف من باشى نسبت به ایشان و پدر مهربان باشى براى آنها، و آنكه دفن كنى مرا با حضرت رسالت پناه صلى اللّه علیه و آله و سلّم همانا من اَحقّم به آن حضرت و خانه او از آنهائى كه بى رخصت او داخل خانه او شده اند و حال آنكه حق تعالى نهى كرده است از آن ، چنانچه در كتاب مجید خود فرموده : (یا اَیُّهاَ الَّذینَ آمَنُوا لا تَدْخُلوُا بُیُوتَ النَّبِىِّ اِلاّ اَنْ یُوءْذَنَ لَكُم .)
  پس به خدا سوگند كه حضرت رسول صلى اللّه علیه و آله و سلّم رخصت نداد ایشان را در حیات خود كه بى اذن داخل در خانه او شوند و هم رخصتى به ایشان نرسید بعداز وفات آن حضرت ولكن ما ماءذونیم و رخصت داریم تصّرف نمائیم در آنچه از آن حضرت به میراث به ما رسیده است ؛ پس اى برادر، اگر آن زن مانع شود سوگند مى دهم ترا به حق قرابت و رحم كه نگذارى در جنازه من به قدر محجمه از خون بر زمین ریخته شود تا حضرت رسالت صلى اللّه علیه و آله و سلّم را ملاقات كنم و نزد او مخاصمه نمایم و شكایت كنم به آن حضرت از آنچه بعد از او از مردم كشیدم . و موافق روایت (كافى ) وغیره فرمود: پس جنازه مرا حمل دهید به بقیع و در نزد مادرم فاطمه علیهاالسّلام مرا دفن كنید. چون از وصایاى خویش فارغ گردید دنیا را وداع كرده به سوى بهشت خرامید.

  ابن عبّاس گفت كه چون آن حضرت به عالم بقا رحلت فرمود، امام حسین علیه السّلام مرا و عبداللّه بن جعفر و على پسر مرا طلبید و آن حضرت را غسل داد و خواست كه در روضه منوره حضرت رسول صلى اللّه علیه و آله و سلّم را بگشاید آن حضرت را داخل كند، پس ‍ مروان و آل ابى سفیان و فرزندان عثمان جمع گشتند ومانع شدند و گفتند: عثمان شهید مظلوم به بدترین مكانها در بقیع دفن شود و حسن علیه السّلام با رسول خدا، این هرگز نخواهد شد تا نیزه ها و شمشیرها شكسته شود و جعبه ها از تیر خالى شود!؟ امام حسین علیه السّلام فرمود به حق آن خداوندى كه مكّه را حرم محترم گردانیده كه حسن فرزند على و فاطمه اَحَقّ است به رسول خدا صلى اللّه علیه و آله و سلّم و خانه او از آنها كه بى رخصت داخل خانه او گردیده اند، به خدا سوگند كه او سزاوارتر است از حمّال خطاها كه ابوذر را از مدینه بیرون كرد و با عمار و ابن مسعود كرد آنچه كرد و قُرُق كرد اطراف مدینه و چراگاه آن را و راندگان رسول خدا صلى اللّه علیه و آله و سلّم را پناه داد.
  و موافق مضامین روایات دیگر، مروان بر استر خود سوار شد، به نزد آن زن رفت و گفت : حسین علیه السّلام برادر خود حسن علیه السّلام را آورده است كه با پیغمبر صلى اللّه علیه و آله و سلّم دفن كند، بیا و مانع شو، گفت : چگونه مانع شوم ؟ پس مروان از استر به زیر آمد و او را بر استر سوار كرده به نزد قبر حضرت رسول صلى اللّه علیه و آله و سلّم آورد و فریاد مى كرد و تحریص مى نمود بنى امیّه را كه مگذارید حسن علیه السّلام را در پهلوى جدّش دفن كنند.
  ابن عبّاس گفت : در این سخنان بودیم كه ناگاه صداها شنیدیم و شخصى را دیدیم كه اثر شر و فتنه از او ظاهر است مى آید، چون نظر كردم دیدم فلانه است با چهل كس سوار است و مى آید و مردم را تحریص بر قتال مى كند، چون نظرش بر من افتاد مرا پیش طلبید و گفت : یابن عبّاس ! شما بر من جرئت به هم رسانیده اید هر روز مرا آزار مى كنید مى خواهید كسى را داخل خانه من كنید كه من او را دوست نمى دارم و نمى خواهم ، من گفتم : واسَوْاَتاه ! یك روز بر شتر سوار مى شوى و یك روز بر استر و مى خواهى نور خدا را فرونشانى و با دوستان خدا جنگ كنى و حایل شوى میان رسول خدا و حبیب و دوست او؛ پس آن زن به نزد قبر آمد و خود را از استر افكند و فریاد زد به خدا سوگند كه نمى گذارم حسن علیه السّلام را در این جا دفن كنید تا یك مو در سر من هست .
  و به روایت دیگر جنازه آن حضرت را تیر باران كردند تا آنكه هفتاد تیر از جنازه آن جناب بیرون كشیدند! پس بنى هاشم خواستند شمشیرها بكشند و جنگ كنند، حضرت امام حسین علیه السّلام فرمود: به خدا سوگند مى دهم شما را كه وصیّت برادرم را ضایع نكنید و چنین مكنید كه خونى ریخته شود، پس به ایشان خطاب كرد كه اگر وصیّت برادرم نبود هر آینه مى دید چگونه او را نزد پیغمبر صلى اللّه علیه و آله و سلّم دفن مى كردم و بینى هاى شما را برخاك مى مالیدم ؛ پس جنازه آن حضرت را برداشتند وبه جانب بقیع حمل دادند و نزد جدّه او فاطمه بنت اسد علیهاالسّلام دفن كردند.
  و ابوالفرج روایت كرده وقتى كه جنازه امام حسن علیه السّلام را به سمت بقیع حركت دادند و آتش فتنه مُنطَفى گشت ، مروان نیز مشایعت كرد و سریر امام حسن علیه السّلام را بر دوش كشید، امام حسین علیه السّلام فرمود كه آیا جنازه امام حسن علیه السّلام را حمل مى كنى و حال آنكه به خدا قسم پیوسته در حال حیات برادرم دل او را پر از خون نمودى ولایزال جرعه هاى غیظ به او مى خورانیدى ، مروان گفت كه من این كارها را با كسى به جا آوردم كه حلم و بردبارى او با كوهها معادل بود.

  در فضیلت گریه بر آن حضرت و زیارت آن بزرگوار از ابن عبّاس ‍ روایت شده كه حضرت رسول اكرم صلى اللّه علیه و آله و سلّم فرمود كه چون فرزندم حسن را به زهر شهید كنند ملائكه آسمانها هفتگانه بر او گریه كنند و همه چیز بر او بگرید حتى مرغان هوا و ماهیان دریا و هركه بر او بگرید دیده اش كور نشود روزى كه دیده ها كور مى شود؛ وهر كه بر مصیبت او اندوهناك شود، اندوهناك نشود دل او در روزى كه دلها اندوهناك شوند، و هركه در بقیع او را زیارت كند قدمش بر صراط ثابت گردد در روزى كه قدم ها بر آن لرزان است.
  [ پنجشنبه 1392/01/1 ] [ ساعت 02 و 21 دقیقه و 26 ثانیه ] [ سبحان بهروزیان ]
  نظرات
  درباره وبلاگ

  آدرس:استان گیلان/شهرستان صومعه سرا/میدان ولیعصر(عج) /بلوار شهدا/روستای چوبه
  _______________________________
  ایمیل: sobhan871@gmail.com
  موبایل: 09114347393
  کانال تلگرام: @choobe
  آخرین مطالب
  لیست آخرین مطالب
  آمار سایت
  بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :